`DOWNLOAD KINDLE ⇱ Pse? ↸ PDF eBook or Kindle ePUB free

Pra dashuria sht iluzion e jo e nj mend t,jo e vertet.I martuari dhe e martuara e ndjejne vehten te lumtur deri sa te shohin pa pra te verteten rreth tyre,jo ashtu si u duket te tjereve,por si desherojne ata.Kur vdes iluzioni,vdes edhe lumturia.Kaq edhe asgje me teper dashuria eshte nje iluzion,lumturia e marteses eshte nje iluzion dhe jo gje tjeter. Spoiler Alert per ata qe nuk e kane lexu.Gjon Zaverri eshte 22 vjecar , ai eshte ekzistencialist nihilist qe beson se njeriu dhe njemendesia nuk eshte krijuar per nje qellim, por gjithcka eshte e pakuptimte Bota e Hicit, prej Hicit, per Hicin rrotullohet rreth qellimit te Hicit Por ne te njejten kohe Gjoni nuk perjeton lirine radikale te jetes qe sjell ekzistencializmi, sepse ai eshte i kufizuar nga zakonet e doket katunareske qe i vazhdimisht logjikisht i dekonstrukton duke i shperfaqur si dokrra, por ne fakt ato dokrra fizikisht e kufizojne lirine e tij radikale Edhe pse Gjoni nuk beson ne dashuri rinie dhe martese, prinderit e tij arranzhojne martesen e tij me Aferditen e fshatit Gjoni beson se dashuria e rinise eshte iluzion dhe martesa ngerthen ne vete cinizem dhe materializem, sidoqofte pas presionit te vazhdueshem per martese nga familja dhe fshati, Gjoni ben kompromisin fatal duke u martuar per hire te prinderve zakoneve te katundit, zakone keto qe vazhdimisht kane kufizuar lirine e tij te jetes, por jo edhe te mendimit Vendimi me kuptimplote dhe radikal i protagonistit pesimist eshte kur ne fund revoltohet nga absurditeti i jetes, skamja dhe zakonet prapanike permes vetevrasjes duke u bere nje me Hicin Ne kete veper Spasse shtjellon tematika si hici, jeta, vdekja, ekzistencializmi nihilist, dashuria, femra, pesimizmi, sfidat e rinise intelektuale dhe pervec te tjerash zhvesh dhe perqesh konstruktivisht e dualitetin te shoqerise shqiptare ne fshat e qytet, ku fshataret vet kufizojne jeten e tyre permes traditave shpeshehere irracionale te cilave iu nenshtrohen e nuk i vnojne ne pyetje asnjehere, ndersa qytetaret behen snob duke ndjekur verberisht modernitetin e njekohesisht shkelin e harrojne kulturen e tyre ne amulline se jane me te perparuar se te tjeret lexo katundaret Padyshim, Pse eshte nje nder veprat me te bukura qe kam lexuar ne gjuhen shqipe. Sa shfletova faqen e pare te librit me goz

n syte e Spasses e ajo buzeqeshje thuajse djallezore, dhe e ndjeva se ai shikim vinte nga mendime te thella, keshtu qe pergatita veten te kenaqesha me librin.Shkruar ne nje periudhe te veshtire, mes dy luftrave boterore, ne gjemimin e krizes ekonomike e Depresionit te Madh, nen trysni politike te nje mbreterie zogiste gjithmone te kercenuar e ne nje vend me hendeqe te medha kulturore e financiare, vepra e Spasses ishte sfiduese per kohen.E cilesuar si pesimiste, nihiliste, filozofike etj vepra shtrihet ne shume nivele duke interpretuar realitetin ne forma te ndryshme Nje djalosh fshatar shkollohet ne qytet, i shtyre nga babai i tij me idene se po bente dicka te mire per te ardhmen e te birit ndoshta e vetmja gje e mire qe beri Gjon Zaveri eshte shpirti i ri i rinise shqiptare te viteve 30 I edukuar, me kulture te gjere e mjaft i pashem, dukej se Gjoni gezonte cilesite e duhura per nje te ardhme te begate Por sa e thjeshte eshte te shkeputesh nga origjina, kur ajo te perndjek e formezuar me familjen Perkunder gjithe filozofise se tij jetesore, zakonet e vendit, shoqeria konservatore dhe dashuria per familjen e cenuan Gjonin ne ndoshta me te shenjten gje per te, Lirine.Pyetjet e tij ekzistencialiste ndaj vetes, mungesa e emocioneve, mohimi i dashurise, mberthimi nga rrjeta familjare me kujtojne me rradhe vepra epoke si Metamorfoza e Kafkes, I Huaji i Kamyse apo edhe filmin The Graduate Gjoni i munduar nga hipokrizia e jetes, nga pakuptimsheria e vuajtjes per dashuri, nga mospajtimi me zakonet e prapambetura te vendit por qe i pershkruan sikur te doje t i ruaje si vlera kulturore, qenia e tij paksa stoike do te thoja, torturohet.Ne fillim te librit u hasa me mendime qe i quajta disi naive, por autori duke i shkallezuar temat na sjell pak nga pak ne ato me te rendesishmet Dallimi mes fshatit e qytetit, interesi, nderi dhe martesa zene nje pjese te madhe te librit qe sigurisht i sherbejne qellimit per te kuptuar me mire mundimin e Gjonit Detyrimi per t u martuar e le lexuesin me nje shprese se ndoshta me ne fund edhe ai do te njohe dashurine, pa kuptuar se tashme atij iu thyen krahet Gjoni deshtoi Ishte shpresa e nje brezi te ri, i arsimuar e i kulturuar i cili do te luftonte zakonet e demshme arkaike, i cili do ndryshonte mbare vendin, por i cili nuk pati guxim te coje perpara kete detyre Ai deshtoi, jo me veten por me te tjeret Ai e kishte hapur varrin, shoqeria e shtyu brenda Sepse logjika nuk ka vlere para zakoneve, sepse lumturia s ka vlere para fjales se dhene, e sepse Gjoni nuk ishte individ, ishte thjeshte qenie per t u martuar qe fshati te kenaqej me shfaqjen.Gjoni vret veten, sepse mendimet e pakonsumuara te mbysin.Gjitcka per te cilat kishte kritikuar aq shum, cdo idealizem qe kishte krijuar, ne prag te vdekjen i mohon I dorezohet idese se gjere se injoranca sjell lumturi e se lumturia arrihet me lehte me para sesa me mendime.Mundimi, mundimi, mundimi Vrau Veten me doren e shoqerise, por te pakten i ati do kete ende Aferditen per t i lare kembet.E gjeta mjaft interesante si veper, por c ka me beri ta vleresoj me shume eshte konteksti shoqeror ne te cilen eshte botuar Nje shtytje e guximshme per pak ndryshim, edhe pse me turp them se kjo veper eshte fare mire e pershtatshme edhe ne ditet e sotme. Bota e Hi it,prej Hi it,p r Hi inRrotullohet rreth q llimit t Hi itNj i ri q ndoqi gjurm t e filozof ve A book that shows that how nothing and meaningless is life if we take it seriously.What overthinking does to you.What not being free to do what you want does to you.What wanting to satisfy other people,just so you can have a good relationship does to you.All in this world where what we do is nothing.When I borrowed it my from my friend,she explained it like this Mos mendo shume,se bohesh budalle Overthinking makes you insane I found it funny and no book changes my point of view for life,but my friend this book is so much than you heard about.It s just the reality.It s just a big theatre and we re all trying to be it s best actors. I feel bad that Edlira liked this book so much and I didn t I mean it was okay but there was nothing special about it The main character was a bit selfish to not love anyone He felt like everything was bad A flower would lose it s beauty one day but that s the thing that makes life interesting You wouldn t be satisfied to see the same flower every single day and you wouldn t admire it s beauty that much if it would never fade He was very selfish to commit suicide leaving his wife think that he was just fine until then He should have told her And could someone give me a reason why he committed suicide I felt like he just wanted to No special reason Everyone loved him but he had to screw everything up Smh Romani Pse sht ajo q ndodh kur autori p rpiqet t krijoj nj vep r rreth nj personazhi m t zgjuar se vetja Si duket, Spasse ka lexuar vepra t klasik ve bot ror dhe sht p rpjekur t krijoj di ka i frym zuar nga ata P r fat t keq, Spasse s ishte filozof as shkrimtar n at koh Ishte m sues i ri P r pasoj , n vend t filozofit q mendet, Gjoni q n fillim na paraqitet si arrogant, mendjemadh, narcisist e ndoshta edhe sociopat Romani n vetvete sht i shp rndar , me personazhe q paraqiten e zhduken nj ri pas tjetrit dhe jan aq t dob ta sa mund t jen vet m krijime t imagjinat s s Gjonit Pjes t ndryshme t ngjarjes jan absurde p r shoq rin shqiptare si p.sh zonja q vdes nga dashuria dhe jan qart sisht huazim nga romanet e autor ve t huaj Nuk e kuptoj se pse t rriturit do e p lqenin k t roman P r adoleshent t e kam t qart do adoleshent, n nj moment t jet s s vet sht i bindur se ai sht m i bukuri e m i zgjuari i bot s, jeta dhe bota s kan kuptim, dashuria sht budallall k, gjinia e kund rt sht e neveritshme, martesa sht burg i tmerrsh m dhe prind rit duan ta b jn t vuaj Gjoni sht pak i vjet r p r t qen adoleshent, por sht aq i papjekur saq ting llon si i till view spoiler Gjoni sht nj djal shum m fat, aq sa sht e v shtir t mos e shoh sh filozofin e tij si llastim Edhe pse i lindur n fshat, familja i mund son t shkollohet n qytet Kjo sht di ka e rrall p r koh n Tragjedia e v rtet e Gjonit sht se shkollimi nuk e ndryshon, nuk hap horizonte t reja p r t , thjesht p rforcon karakteristikat e tij t m parshme Dhe Gjoni arrogant e mendjemadh, tashm jo vet m q e konsideron veten m t zgjuar dhe t aft t i gjykoj t gjith , por edhe fshatar t e v n n piedestal Tashm , shkollimi e leximi i lejojn atij ta bind veten se ai v rtet di gjith ka Kjo b het e qart n momentin kur ai bindet se nj num r i caktuar librash i tregon atij gjith ka q mund t m sohet mbi natyr n mendore t njeriut fem r Gjoni, si t ishte jasht tok sor, flet p r njer z femra e njer z meshkuj dhe se nj piktur i tregon t gjitha t fshehtat e njeriut fem r sikur ta dinte Gjoni se ekzistojn libra anatomie q tregojn edhe t fshehtat q njeriu fem r fsheh n n l kur ndoshta do t vet vritej m her t Gjoni e v veten n pozit n e kritikut shoq ror, por kritika e tij sht plot hipokrizi Kur sht n qytet, Gjoni neveritet nga modernizimi dhe paraqitet si mbrojt s i fuqish m i tradit s V rtet shqiptar t e koh s s tij kishin filluar t kopjonin n m nyr qesharake disa tradita t Evrop s Per ndi, por shoq ria shqiptare sapo kishte dal nga 500 vite t pushtimit Osman, gjat t cilit ishte mbajtur si e ngrir n koh Nuk kishte koh as mund si t evoluonte natyrsh m n nj shoq ri moderne dhe origjinale Hipokrizia e Gjonit b het e qart kur ai vet p rbuz tradit n e fshatit Pra, heqja dor nga tradita qenka gabim, p rve kur tradita nuk p rshtatet me tekat e Gjonit Nj tem qendrore e librit sht k rkimi i tij p r dashurin , p r ta kuptuar at Por, Gjoni sociopat sht i paaft t ndiej Ai keqkupton detyrimin dhe p rkushtimin q ndien ndaj familjes dhe e konsideron at dashuri Kur shoku i tij i ngusht nga fshati, Gjen i, vet vritet, Gjoni sht i paaft t ndiej empati E nj jta gj m zonj n P., e cila gjithashtu sht detyruar nga familja q t martohet madje me shum m shum presion se sa Gjoni e me k rc nime Kur Pola i shpreh dashurin , ai p rs ri e tjet rson at duke e quajtur interes d shir n e saj p r t qen me t apo p r marr dh nie fizike me t Gjoni l jasht faktin se kurr deri at her ai nuk ia ka b r t qart Pol s se interesi i tij p r t sht vet m shoq ror P rkundrazi, ai ka flirtuar me t , ka vall zuar me t , i ka buz qeshur, ka shk mbyer dhurata, e madje n biseda m serioze ai nuk i thot Pol s at q mendon v rtet , por at q ai mendon se ajo d shiron t d gjoj Gjoni sht edhe narcisist Ai vazhdimisht e p rshkruan veten si t bukur, t zgjuar, goj mb l, t veshur bukur, etj Kur fejohet Pola, ai krahason veten me t fejuarin e saj dhe sigurisht q konkludon se i fejuari i saj sht m i sh mtuar Kur flet p r Af rdit n ai sht i bindur se ajo e dashuron dhe adhuron e prandaj e pret Nuk i shkon fare mendja se Af rdita sht vajz fshati dhe si e till sht duke ndjekur d shir n e prind rve E vetmja m nyr p r t mos e pritur do t ishte q t ikte nat n e t martohej fshehurazi gj q do t ishte skandal n fshat Kuriozitetin e saj p r t ia par fytyr n njeriut, me t cilin i kan th n se do t kaloj gjith jet n, ai e merr p r dashuri Kur Af rdita mezi thot po gjat celebrimit t martes s, ai sht plot sisht i bindur se ajo e ka nga turpi Nuk e imagjinon fare se ajo mund t mos e doj Kjo sepse sht i bindur q sht e pamundur q dikush t mos mendet pas Gjonit Ai flet p r veten me nj adhurim t till saq nuk sht udi se s ka vend n zem r p r dik tjet r.K to karakteristika t Gjonit b jn q ai t p rfundoj duke faj suar grat p r paaft sin e tij p r t dashuruar V rtet , literatura misogjine nuk mungonte n vitet 30, por nuk ishte e vetmja q ekzistonte P r dallim nga personazhe t let rsis bot rore q p rfundojn me ndjenja t ngjashme, Gjoni nuk takon kurr nj grua t keqe Zonja P vdes dhe nuk b n asgj p r ta d mtuar Gjonin Pola nuk e shtyn muhabetin p rtej Jo s s par dhe martohet me dik tjet r N na dhe motrat p rpiqen p r t mir n e tij sipas mentalitetit t fshatit Af rdita s ka kontroll as mbi jet n e vet dhe n asnj moment nuk b n di ka q mund t konsiderohet n d m t tij.Tema tjet r qendrore e librit sht filozofia e Gjonit Gjoni, na thuhet, shkoi n gjurm t e filozof ve Por Gjoni nuk na sjell ndonj ide filozofike p rmes sjelljeve apo veprimeve t tij N se ekzistenca jote s ka kuptim apo arsye, at her r nd si ka n se dashurohesh apo jo, n se martohesh apo jo, n se puth nj grua t martuar apo jo Pra, Gjoni ndjek filozofin Mos b j si b j un , b j si them un Bindja e tij se martesa dhe filozofia nuk shkojn bashk sht , gjithashtu, absurde Q dy koncepte t jen n kund rshtim, ato duhet t jen t lidhura n nj far m nyre K to t dyja nuk jan Madje, si burr n nj shoq ri aq thell sisht patriarkale sa fshatrat jugore shqiptar t viteve 30, Gjoni do t b nte ligjin n familje N se donte t mos trazohej p r dit t t ra nd rkoh q mendonte, ai do e kishte nj liri t till N se donte t mos e prekte fare nusen, ai mund t b nte edhe ashtu Martesa nuk i pengonte t menduarit Situata, sigurisht, do t kishte qen ndryshe po t ishte grua Dit n do t detyrohej t punonte, n mbr mje do p rdhunohej S do t kishte koh as liri t mendonte Nihilizmi ekzistencialist q autori mundohet t paraqes thjesht n nkupton se ekzistenca jon nuk ka kuptim n shkall universi bote Ai nuk t on detyrimisht n pesimiz m apo depresion e vet vrasje Vet vrasja e Gjonit pra, m shum se pasoj e filozofis , na rezulton pasoj e narcisizmit t tij Ajo sht akt i d shp ruar i nj personi q vler n q ia v vetes nuk e sheh t pranuar nga bota rreth tij Nj jav pas martes s, kur fshati fillon t m sohet me Gjonin si thjesht nj ri nga burrat e fshatit e jo djali i ve ant q ai beson se sht , Gjoni bie n depresion Kur fshati vazhdon jet n edhe pa pjes marrjen e tij, ai vet vritet hide spoiler Eshte nje liber i shkruar bukur me gjithe moshen e re te shkrimtarit ne kohen kur e shkroi vepren Filozofik dhe njekohesisht tradicional, megjithese ne pjesen me te madhe zakonet permenden per t u demaskuar E gjej goxha te ngjashem me vuajtjet e djaloshit Verter , po Libri i Spasses eshte me i pasuaruar, me i shqiptarizuar xD Heroi te ben pak ziliqar, per faktin se eshte aq i ri e di aq shume I rate it 5 stars, meqe Pse te e Gjonit qendrojne shume xD C eshte jete per ju Flluske sapuni Po vdekja Shperblim I jetes C eshte Bota Nje pik helm ne hapesire C eshte me e pakuptuar ne Bote Vdekja Cila eshte kafsha me e eger Njeriu Po me e bute Ajo qe s ka lindur Cili njeri ju duket me I poshter Ai qe ndryshon vetem me nje emer te huaj dhe qe punon marrezisht sa qe nuk kujton as vdekjen C eshte budallalleku Te duash nje gje qe s e ked he te kujotsh se je ai qe s je Po puna me e mencme Te gezosh te tanishmen C eshte me e aferme Vdekja Po me e larget Zemra ime me tenden dhe fillimi e fundi I hicit Cfare eshte e pavdekur Hapesira Cfare eshte me e bukur Fantazia Po me e shemtuar Semundja Me e hidhur Jeta Me e embel Hici C gje eshte me e madhe Libri I Botes Po me e rende Fjala Me e pamundur Te ndryshosh veten dhe formen Kur shperblehet njeriu Kur e kujton veten te lumtur Cila gje ju duket me e merzitshme Cdo send eshte me I merzitshem se njeri tjeter Cfare ju duket e veshtire Te jesh njeri Po me e lehte Te krijosh krijese njerezore Cili eshte ngushellimi I te pasurit Pesha e qeses Po I te vobektit E ardhmja Nuk ju kuptoj, thashe per se dyti Vdekja m u pergjigj serioz Po c permban jeta e njeriut Vetem dyshime `DOWNLOAD KINDLE ☠ Pse? ↴ Penda Artistike E Sterjo Spasses Pershrkuan Me Ngjyra Te Mallengjyeshme Jeten E Nje Djaloshi PesimistProblemi I Dashurise Eshte Pika Kryesore Rreth Se Ciles Vertiten Personazhet E RomanitZakonet Tona Dhe Vecanerisht Ato Te Fejeses Dhe Te Marteses Jane Pikturuar Me Saktesi Te NdergjegjshmeNuk Duhet Te Mbetet Njeri Pa E Kenduar Kete Liber Helmi Dhe Melankolie Gazeta E Korces Pse Ja Eshte Nje Roman Qe Del Nga Rrethi Historik Dhe Nje Roman I Ideve Ne ShqiperiFilozofine E Gjon Zaverrit Heroit Te Romanit E Permbledh Me Mire Fjala E Vjeter Me Mire Ndenjur Se Sa Shtruar,me Mire Vdekur Se Sa Gjalle Gjon Zaverri Eshte Nje Pjelle E Thjeshte E Nices,Shopenhauerit,TolstoitNe Filozofine E Tij Eshte Nje Tip Patologjik I Zhveshur Nga Karakteri I SocialitetitTe Mos Mundi Njeru Te Dashuroje,kjo Eshte Nje Semundje PatologjikeKeshtu Pse Ja Eshte Romani I Mohimit Qe Permblidhet Ne Divizen Bota E Hicit,Prej Hicit,per Hicin,Rrotullohet Rreth Qellimit Te HicitMohimi Eshte Filozofi E Njeriut Te Deshtuar,sikunder Eshte Nje Tip I Deshtuar Edhe Gjon ZaveriNjeri S Mund Te Rroje Pa Nje Ideal Te LartePikerisht Kur Vjen Te Mungoje Me Pse Ra ,sa Nje Dite I Mbyllur Ne Ate Dhomezen E Tij Ne Kullen E Fildishte U Ul Dhe Filloj Te Shkruaje Vangjo Nirvana